Autor: dr Dorota Trzcińska, AWF
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ KOMPENSACYJNO-KOREKCYJNYCH
DLA DZIECI – część II
Przedstawiamy propozycje kolejnych ćwiczeń kompensacyjno-korekcyjnych możliwych do wykonania w warunkach domowych. Tym razem będą to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające wybrane zespoły mięśni odpowiedzialnych za postawę ciała. Wychodząc naprzeciw potrzebom młodszych dzieci (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym), przedstawiamy wersję zabawową lub zadaniową tych ćwiczeń. Łączącym je motywem tematycznym jest podróżowanie różnymi środkami lokomocji (rowerem, samolotem i rakietą).
Popularne ćwiczenie rowerek w leżeniu tyłem ma na celu głównie wzmacnianie mięśni brzucha, a w wersji przedstawionej na zdjęciu dodatkowo także mięśni wysklepiających stopy. Polega ono na wykonywaniu w powietrzu ruchów okrężnych kończynami dolnymi. Ramiona najlepiej jest ułożyć przy głowie lub wzdłuż tułowia, każdorazowo wierzchnią stroną dłoni do góry (fot. 1). Utrzymywanie skarpetek, woreczków z grochem lub końców szarfy palcami stóp wymaga większego skupienia podczas ćwiczenia.
Fot. 1. Ćwiczenie Rowerek w leżeniu tyłem
Żeby bardziej zmotywować dziecko, można zmierzyć czas wykonywania bez upadku przyboru, lub policzyć liczbę upadków w ciągu ustalonego czasu (np. 1 lub 2 minut).
Pozycją wyjściową do ćwiczenia start rakiety i samolotu jest siad skrzyżny z ramionami w „skrzydełka” (fot. 2). Ma ono na celu rozciąganie mięśni klatki piersiowej, wydłużanie kręgosłupa oraz kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała. Dziecko utrzymuje proste plecy i tę pozycję ramion zawsze, gdy rodzic lub inna osoba towarzysząca odlicza: 3, 2, 1, 0. Na następujące potem hasło start dziecko unosi ramiona w górę (start rakiety),lub przenosi je w bok i w tył (start samolotu). Można powtórzyć kilkakrotnie to samo hasło i ten sam ruch ramion, lub wykonywać ćwiczenie naprzemiennie.
Fot. 2. Ćwiczenie Start rakiety i samolotu
Pozycją wyjściową do ćwiczenia Samolot jest leżenie przodem (na brzuchu) ze złączonymi stopami i rękami ułożonymi pod brodą (lub pod czołem) (fot. 3). Jego celem jest wzmacnianie mięśni grzbietu i pośladków. Osoba towarzysząca dziecku wywołuje kolejno 3 hasła: silniki, skrzydła i ogon. Na pierwsze z nich ćwiczący unosi przedramiona i łokcie nad podłoże, imitując ruch uruchamiania silników samolotu. Na hasło skrzydła dziecko przenosi proste ramiona w bok i utrzymuje je w miarę możliwości wysoko nad podłożem. Po usłyszeniu komendy ogon należy nieznacznie unieść nogi nad podłogę, starając się nie zginać ich w kolanach.
Fot. 3. Ćwiczenie Samolot w leżeniu na brzuchu
Podczas całego ćwiczenia dziecko powinno utrzymywać czoło blisko podłogi. Tułów można unieść nad podłoże wyłącznie nieznacznie, aby nie przeciążać dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa.
Wszystkie zaproponowane powyżej ćwiczenia można scalić podczas prostej zabawy. Dziecko maszeruje w miejscu, oczekując na wywołanie przez rodzica jednego z 3 haseł: rower, rakieta, samolot. Następnie reaguje na tę komendę, starając się wykonać dokładnie jedno z odpowiadających tym hasłom ćwiczeń. Po wytrzymaniu ustalonej pozycji dziecko ponownie maszeruje w miejscu.
Zachęcamy do wspólnej zabawy.
Źródło fotografii:
https://www.google.pl/search?q=cwiczenie+rowerek++zdj%C4%99cia&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=CHrLVKTZJ
https://www.google.pl/search?q=siad+skrzy%C5%BCny+zdj%C4%99cia&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&
https://www.google.pl/search?q=le%C5%BCenie+przodem+zdj%C4%99cia&biw=1280&bih=677&tbm=isch&tbo=